SPORTS HALL OF FAME & ANNUAL ATHLETIC AWARDS UPDATE

Mount Pearl Annual Athletic Award Winners for 2017

 

Finalists and winners are also listed below back to 2012 awards

 

Female Athlete of the Year 2017

Finalists - Ashley Morgan (Skating), Erica Hayward (Track & Field), Catherine Ducey (Volleyball)

 

Award Winner - Erica Hayward (Track & Field)

 

2017 Senior Female Athlete of the Year for Pearlgate Track & Field (PGTFC), Erica is also a member of the Memorial University Sea-Hawks Track team.  Over the past year Erica took 1st place for Long Jump at NLAA age class and Canada Games Trials.  She placed 2nd in Long Jump and 4x200 Relay at the Atlantic University (AUS) Championships, as well as a 2nd for Long Jump at the Nova Scotia Open.  At the Canada Games Erica was 10th in Long Jump and 6th in 4x100 Relay. 

Erica also volunteers as a Long Jump coach at PGTFC, helps with the St. Vincent de Paul Food Bank, and has been accepted to Memorial’s Med School.

 

Male Athlete of the Year 2017

Finalists - Daniel Kelloway (Track & Field), Sam Leawood (Swimming), Shane Chafe (Bowling)

 

Award Winner - Daniel Kelloway (Track & Field)

 

Daniel’s success as a member of the Simon Fraser Clan Track & Field Team continued into 2017, highlighted no doubt with his selection by Athletics Canada to compete at the World Francophone Games as part of Team Canada.

In addition to many medal finishes at invitational meets on the SFU circuit, Daniel ‘medaled’ at GNAC outdoor and indoor championships, and is ranked as 5th fastest 400 m time in GNAC records. On the Athletics Canada calendar Daniel placed 8th and 18th in Canada for 400 m Indoor and Outdoor respectively. Daniel was named to the USTFCCCA All West Region Team and also named to the Athletics Canada Next Gen Program.  Daniel graduated SFU in June with his Earth Science Diploma (Distinction).

 

Team of the Year 2017

 

Dog's Rugby Senior 'A' Men

 

For the first time in its 41 year history the ‘Dogs’ wrestled away the Goodyear Cup in the NL Senior Men’s ‘A’ Division from perennial champions, the Swliers.  Victory in the semi-final against the Baymen was in fact the most pivotal game of the playoffs when the Dogs pulled off a memorable comeback, after trailing the 26-10 at half time.   With a strong wind in their backs the team felt they could play territorially for the second half, exerting enough pressure to reduce the deficit and win the game.  With a score of 31-10 on a 2nd half kick-off play by the Baymen the game was all but over in the eyes of spectators with a 21 point gap likely insurmountable. Then the impossible happened.  In easily their greatest ever 2nd half display, the Dogs scored 31 unanswered points to lead 41-31, and holding the Baymen to a single last minute score for a 41-36 finish.  The victory was the catalyst to believing they could beat anyone and finally take the Goodyear Cup, which they did, defeating the Swilers in an 18-15 final. The Dogs will now represent the Province in the National Club Championships.

 

Coach of the Year 2017

Finalists - Alicia Vey (Synchronized Swimming), Gerard Power (Track & Field), Terry Chaytor (Rugby)

 

Award Winner - Gerard Power (Track & Field)

 

In 2017, Gerard emerged as a leader in the province for track and field. He has developed a group of 20 sprinters at the Pearlgate Club (PGTFC), including champions in Provincial Junior Men’s 100 and 800 metre.

In addition to coaching, Gerard coordinated 7 track meets, managing the timers and officials, while still leading his athletes as a coach.  He was also selected as the youngest ever NL head coach for the Legion Youth National Championship, with strongest showings ever - 4 medals, 2 of which were national titles.

 

Gerard also completed his Athletics Canada Club Coach training, finished his Bachelors in Kinesiology, ran for the Memorial University Sea-Hawks, and represented NL at the 2017 Canada Summer Games.

 

The Peter Halliday Memorial Award for Executive of the Year 2017

Finalists - Claudette Whelan (Campia Gymnastics), John Kennedy (Marlins Swim Team), Shane Chafe (Mount Pearl- Paradise Youth Bowling Council)

 

Award Winner - Shane Chafe (Mount Pearl-Paradise Youth Bowling Council)

 

Shane is President of the NL 5 Pin Bowling Association following fourteen years as a YBC bowler, before being a coach and organizer.  He also coordinates four leagues at Paradise Bowl, sits on the Canadian 5 Pin Bowling Association Board, and serves as lead for the Winter Games Bowling Championships.

Shane’s role with the NL 5 Pin Bowling Association may be most significant of course, including national and provincial meetings, and responsibility for host center selection and layout for zone and provincial tournaments – the Open, I P, Youth Challenge and Master's Championships - including oversight for travel, fee structure, awards, banquets, protocol for teams to nationals, media relations, and also representing NL at Nationals. 

 

______________________________________________________________

Sports Hall of Fame

 

Two new members inducted to the Sports Hall of Fame...

 

Derek French - Athlete

Noel Keough - Athlete

 

For profiles of the new inductees, and a complete list of all Sports Hall of Fame members and Honour Roll Teams please go to Sports Hall of Fame in the programs section of the website.

 

______________________________________________________________

 

Mount Pearl Annual Athletic Award Winners for 2016

 

Finalists and winners are also listed below back to the 2012 awards

 

Female Athlete of the Year 2016

Finalists - Jennifer Boland (Track & Field), Sarah Dawe (Volleyball)

 

Award Winner - Jennifer Boland (Track & Field)

 

Jennifer is a member of the Pearlgate Track & Field Club (PGTFC) and the Memorial University Varsity Track & Field Team, as well as being a member of the NL Canada Summer Games Prep Squad.  She was Pearlgate Track & Field Senior Female Athlete of the Year and Gonzaga Track & Field Team Female MVP for 2016.  She was also a recipient of the Premiers Athletic Award.

 

This year Jennifer set the Provincial Record for Junior and Senior Women’s 100m.  She also won ‘Gold’ for both 100m and 200m at the Newfoundland & Labrador High School Track Meet.  On the national level she won ‘Gold’ for 100m and 200m at the Atlantic Canada Track & Field Championships in New Brunswick, and ‘Bronze’ for the 60m at the Canadian National Indoor Track & Field Championships in Quebec.

 

Male Athlete of the Year 2016

Finalists - Alex Rogers (Rugby), Daniel Kelloway (Track & Field), Sam Leawood (Swimming)

 

Award Winner - Daniel Kelloway (Track & Field)

 

Simon Fraser University 400 m track specialist, Daniel Kelloway scored well on the national scene, placing 9th at Cdn Nat’l Championships / Olympic Trials, and ‘Gold’ in 800m at South Surrey Summer Series.  On the NCAA circuit he won ‘Gold’ & conference title for 400m and 400m relay at the GNAC Championships; ‘Gold’ in 400m at San Francisco State Invitational and UBC/Achilles Cup; ‘Silver’ at Portland Twilight; and 200m ‘Silver’/100m ‘Bronze’ at SFU Invitational. 

 

Daniel received a Sport NL Scholarship and Premiers Athletic Award, and was voted Telegram Athlete of the Week in May.  He was one of 27 GNAC athletes named to NCAA Div ll ‘All West Region Honorees’ list and GNAC All-Academic Team.  For 400m he is ranked 21st for Athletics Canada and 47th for all NCAA Div ll schools.  He was also named to the Dean’s List (SFU) and received the Clements Travel Award and Undergraduate Student Research Award (SFU Science awards).

 

Team of the Year 2016

 

Men's Challenge Cup soccer team 2016

 

Gonzo Bennett (Manager), Mitchell Barry, Riley Bennett, Ryan Caines (Assistant Coach), Tyler Forsey, Greg Furlong, Matt Hamlyn, Paul Holley, Matt Voigt, Ranaldo Morris, Andrew Murphy (Head Coach), Brandon Noseworthy, Kevin Oram, Taedy O'Rourke, Justin Pickford, Nick Power, Mark Reddy, Chad Seymour, Craig Seymour, Ryan Thistle and Scott Woodfine.

 

The Mount Pearl Challenge Cup Team had a standout season in 1976, finishing second place in regular season play with a record of 14wins/5 losses/3 ties.  Led by three Challenge Cup all-stars; Mark Reddy, Tyler Forsey and Kevin Oram, Mount Pearl made it to the Provincial Final by defeating the defending champions Holy Cross in the semi-final.  They were defeated in a nail biter final to St. Lawrence, losing in overtime.  The team finished ninth at the Nationals, posting a record of one win, one tie and three losses, the highlight of which was a 3-1 win against British Columbia.

 

Coach of the Year 2016

Finalists - Andrew Murphy (Soccer), Karen Morry (Youth Bowling), Melissa Gale (Synchronized Swimming)

 

Award Winner - Andrew Murphy (Soccer)

 

In 2016 Andrew Murphy served as Head Coach for the Mount Pearl U16 Boys All-Stars, the NLSA Provincial U16s, and the MPSA Challenge Cup Team.  He was Assistant Coach for the Memorial University Men’s SeaHawks, and one of three e also He head coaches for the NLSA Whitecaps Pre-Prospect Program. He has been named head coach for the 2017 Men’s Canada Games team.

His Mount Pearl U16s finished first in the Provincial League and won the Provincials.  The NL U16 Team had a 2/2 record at Nationals in Alberta when the tournament was called due to snow storm. The Challenge Cup team finished second in regular season, qualifying for a spot at Nationals where they placed ninth, highlighted by a 3-1 win over British Columbia.

 

The Peter Halliday Memorial Award for Executive of the Year 2016

 

Finalists - Brian Hunt (Mount Pearl Minor Baseball), Chris Fowler (Mount Pearl-Paradise Youth Bowling Council), Melanie Hallett (Campia Gymnastics)

 

Award Winner - Melanie Hallett (Campia Gymnastics)

 

In her 4th year as Campia Gymnastics President, Melanie’s countless hours of planning, development, marketing and fundraising meetings with various stakeholders finally paid off as the Club realized its long term goal and opening its new, state of the art $4.2 million facility.  The new facility, opened in July is recognized as the best in Atlantic Canada, and will provide more opportunities for membership growth and advancement of gymnastics locally and across the province.

 

Melanie is also credited for her emphasis on coaching development, her advocacy for the sport, and commitment to give back to the community.  Coach development is producing best ever results in competition, and program development and participation have improved dramatically.  More effective relationships with key players in the sport and in the community are also creating valuable resources and knowledge, and the club continues to give back through its participation in events like Run for the Cure, Paddle in Paradise and Janeway Jamarama Day.

 

Mount Pearl Annual Athletic Award Winners for 2015

 

On January 29 the Sport Alliance presented its Annual Athletic Awards as part of the Mount Pearl Sports Hall of Fame & 2015 Athletic Awards Ceremonies.  Four new members were inducted to the Hall of Fame and awards were presented in four categories including senior Female and Male Athlete, Coach and Executive of the Year. (Note that Youth Female and Male Athlete and Team, Adult Volunteer Working with Youth, and Official of the Year are presented as part of the Mount Pearl Focus on Youth Awards in May each year).

 

Female Athlete of the Year 2015

Finalists – Lauren Humby (Rugby), Julia Kawamoto (Track & Field), Samantha Marsh (Target Shooting)

 

Award Winner - Samantha Marsh (Target Shooting)

 

Memorial University student Samantha Marsh’s biggest year yet in target shooting started when she was named Flag Bearer for Team NL for the 2015 Canada Winter Games in Prince George.  Her double Gold Medal performance at those Games, including the Women’s Rifle Team and Women’s Individual Rifle was the beginning of an exciting year of national and international success.

 

Over the past year, Samantha won Silver at 10-metre rifle Provincial, Bronze at the North Atlantic Air Gun Championships 10-metre rifle, placed 4th in 10-metre rifle and 5th in 50-metre rifle at the Canadian Small Bore Nationals, and was a finalist at Pan Am Trials. She placed 90th at the World Cup in Fort Benning, USA; 80th in 10-metre rifle and 62nd in 50-metre rifle at ISSF Junior Cup, Suhl, Germany; and 57th in 10-metre rifle and 38th in 50-metre rifle at Universiade Gwangju, South Korea. 

 

Samantha has been selected to the 2016 Shooting Federation Canada Senior Development Shooting Team.

 

______________________________________________________________

Sports Hall of Fame

 

Two new members inducted to the Sports Hall of Fame...

 

Ralph Chapman - Athlete

Jennifer Folks - Builder

 

For profiles of the new inductees, and a complete list of all Sports Hall of Fame members and Honour Roll Teams please go to Sports Hall of Fame in the programs section of the website.

 

______________________________________________________________

 

 

Male Athlete of the year 2015

Finalists – Daniel Kelloway (Track & Field), Matthew Murphy (Rugby), Sam Leawood (Swimming)

 

Award Winner - Sam Leawood (Swimming)

 

Sam Leawood is a great team leader and inspiration to swimmers in this province.  A Memorial University/Swim NL Entrance Scholarship winner, Sam trains 30 hours a week with the Mount Pearl Marlins and MUN SeaHawks teams, studies engineering at school, and contributes to both teams performance wise and in terms of mentorship and team spirit.  

 

Sam had an outstanding year in 2015.  He ‘medaled’ in 17 ‘free’ and ‘fly’ events at the AUS Championships, the East Coast Championships and Body Quest Invitational, including ten Gold Medals.  He competed at the Pam Am Trials placing 16th in ‘50 free.  This is the highest level of competition in the country. He also swam at Swim Canada’s Senior National.  Sam is ranked 29th in the country for 50 free, and is the fastest 100 free and 100 fly of swimmers representing NL.  

 

Thanks to this year’s performance Sam will now compete at the Olympic Trails in April.

 

Team of the Year (no entry for 2015)

 

Coach of the Year

Finalists– Andrew Murphy (Soccer), Charles Dyke (Minor Baseball), Mark Miller (Track& Field)

 

Award Winner - Mark Miller (Track & Field)

 

Mark Miller coaches his core 25 athletes year round, and it shows, dominating local, school and NLAA Age Class track & field meets and cross country.  Many of these athletes are setting provincial records and making a big impression at Atlantic and National Championships (indoor and outdoor).  Mark is also part of the Canada Games coaching team.

 

At the local Twilight Series Mark’s athletes took most top 3 spots, and consistently placed top 3 at Senior and Junior High Meets, and NLAA Age Class events.  Seven were chosen for the Provincial Legion Team, and many continued into the ‘cross country’ season, with two top spot finishes at Provincials. There were many top 3 finishes at Atlantic’s and numerous personal bests (PBs).  One of Mark’s athletes had several top 3 finishes at Acadian Games and National Championships.  Overall there were new provincial records and most athletes set new PBs. 

 

 

The Peter Halliday Memorial Award for Executive of the Year

Finalists – Christine Young (Summit Synchro), Chris Fowler (Mount Pearl-Paradise Youth Bowling Council), Stephen Pike (Pearlgate Track & Field)

 

Award Winner - Christine Young (Summit Synchro)

 

Christine Young was a key force in saving the local synchro swim program from collapse last year.  

 

Christine first came forward when the Club hosted the Atlantics last winter – the raffle table, donations, sponsors and more.  When a 50% drop in club participation mid-year left the club unable to finance program costs, and no volunteers to respond Christine jumped in, organizing a parent’s meeting to address the problems.  The net result was a dedicated group of volunteers, a plan to attract new swimmers and more fundraising.  Numbers are up and the financials are positive.  Christine continues to dedicate herself to fundraising – ‘chocolate sales’, Sport Alliance tickets, bingo, finding volunteers for fundraising dances, etc; recruiting more swimmers; helping to organize a Christmas party for athletes; and much more.  Thanks to her tireless fundraising, promotion and volunteer team building efforts the new Summit Synchro Club is a going concern. 

 

 

________________________________________________________________ 

Sports Hall of Fame

 

Four new members inducted to the Sports Hall of Fame...

 

Jennifer Andrews, Athlete

Dave LeGrow, Builder

Davel Randell, Builder

Wince Taylor, Athlete

 

For profiles of the new inductees, and a complete list of all Sports Hall of Fame members and Honour Roll Teams please go to Sports Hall of Fame in the Programs section of this website.

_______________________________________________________________ 

 

2014 Annual Athletic Awards

Here are the finalists and winners....

 

Female Athlete of the Year

  • Hannah Noseworthy, Soccer (winner)

  • Kelly Adams, Special Olympics

  • Samantha Marsh, Olympics Target Shooting

 

Male Athlete of the Year

  • Daniel Kelloway, Track & Field (winner)

  • Ryan Drover, Special Olympics

  • Travis Sceviour, Special Olympics

 

Team of the Year

  • Mount Pearl Men`s Bowling Team

  • Special Olympics Soccer Team (winner)

 

Coach of the Year

  • Gerry O`Brien, Soccer

  • Travis Maher, Special Olympics (winner)

  • Walt Mavin, Soccer

 

'Peter Halliday' Executive of the Year Award

  • Gonzo Bennett, Minor Hockey 

  • Melanie Hallett, Campia Gymnastics (winner)

  • Ron O'Neil, Soccer

_________________________________________________________

 

2013 Annual Athletic Awards

Finalists and winners...

 

Female Athlete of the Year

  • Hannah Jardine, Basketball

  • Malorie Harris, Soccer (winner)

  • Meghan Earle, Soccer

 

Male Athlete of the Year

  • Danuiel Kelloway,Track & Field

  • Patrick O'Keefe, Hockey/Ball Hockey (winner)

  • Ryan Drover, Special Olympics

 

Team of the Year

  • Mount Pearl Masters Soccer Team (winner)

 

Coach of the Year

  • Doug Halliday, Track & Field (winner)
  • Ellis Coles, Soccer

 

'Peter Halliday' Executive of the Year Award

  • Beth Robson, Special Olympics

  • Gayle Cave, Youth Bowling

  • Ron O'Neil, Mount Pearl Soccer (winner)

_______________________________________________________

 

2012 Annual Athletic Awards

Finalists and winners...

 

Female Athlete of the Year

  • Charlene Barter, Rugby (winner)

  • Lauren Windsor, Soccer

 

Male Athlete of the Year

  • Bob Rogers, Rugby

  • Jason Kearley, Baseball

  • Patrick O'Keefe, Ball & Ice Hockey (winner)

 

Team of the Year

  • No entries for 2012

 

Coach of the Year

  • Doug Halliday, Track & Field

  • Scott Gordon, Hockey (winner)

  • Wayne Upshall, Youth Bowling

 

'Peter Halliday' Executive of the Year Award

  • Jim Bulger, Program Director, Mount Pearl Youth Bowling (winner)

  • Keith Smith, President, MP Soccer

  • Wally O'Neil, President, NL Major Midget Hockey

 

 

Congratulations everyone!  You do us proud! 

TriwareCMS
 
Username:

Password: